EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / TARİHİ RAMİ KIŞLASI TAKAS YOLUYLA DEVREDİLMESİ İÇİN MECLİSE OLAĞAN ÜSTÜ ÇAĞRI YAPILDI

TARİHİ RAMİ KIŞLASI TAKAS YOLUYLA DEVREDİLMESİ İÇİN MECLİSE OLAĞAN ÜSTÜ ÇAĞRI YAPILDI

 

 

 

TARİHİ RAMİ KIŞLASI TAKAS YOLUYLA SATILIYOR

Eyüpsultan belediye meclisine acil toplanma çağrısı yapıldı.

Mülkiyeti Eyüpsultan belediyesine ait Rami Kışlası takas, trampa yoluyla devredilmesi için belediye meclisinine acil toplanma çağrısı yapıldı.

İstanbul‘un simge yapılarından Rami Kışlası Kütüphanesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımı ile açılışı gerçekleşmişti. 2014 yılında restorasyonuna başlanan ve kütüphane olarak yeniden hayat bulmuştu.  İstanbul‘un Eyüpsultan ilçesinde bulunan geçmişi 250 yıldan fazla olan bu tarihi UNESCO Kültür Mirası listesine alınmıştı. RAMİ KIŞLASI KÜTÜPHANESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR, TARİHİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Rami Kışlası (Diğer adıyla Asâkir-i Mansure-i Muhammediye Kışlası) İstanbul‘un Eyüpsultan ilçesinde bulunan geçmişi 250 yıldan fazla olan tarihi bir yapı. Eyüp –Rami sınırları içinde bulunan Rami Kışlası ya da arşiv kayıtlarındaki adıyla ” Rami Çiftliği Kışlası ” ilk kez III. Mustafa döneminde ( 1757–1774 ) yaptırılmıştır.

  1. Mahmut döneminde, 1828-1829 yıllarında yenilendi ve büyütüldü. Daha sonra Yeniçeri Ocağı’nı ortadan kaldıran 2. Mahmut, yeni kurduğu orduya ‘Asakir-i Mansure-i Muhammediye (Muhammedin, Allahın yardımını görmüş askerleri) adını verdi. Levent’deki yeniçeri kışlaları top ateşi ile yıkıldığı için, yeni kurulan ordunun askerleri, Rami Kışlası’na yerleştirildi.1836–1837’ de Mühendishane öğrencileri Rami Kışlası’nda bulunan Mekteb-i Harbiye’ye taşınınca kışla ” Fünun-ı Harbiye-i Mansure ” adıyla anılmaya başlanmıştır.

Cumhuriyet döneminde de orduya hizmet veren Rami Kışlası, 1980’li yılların başında Genelkurmay tarafından dinlenme ve istirahat alanı yapılmak şartı ile İstanbul Belediyesi’ne devredildi. Kışlanın içindeki 1. Ordu askerleri, İstanbul dışında yeni inşa edilen kışlalara taşınarak, Rami Kışlası boşaltıldı ve kullanıma hazır bir durumda, boş olarak belediyeye teslim edildi.

İstanbul‘un göbeğinde, 220 bin metrekare araziye sahip olan kışlayı teslim alan İstanbul Belediyesi, önce kışlanın dev binasını kültür merkezi, askerlerin talim yaptığı büyük araziyi de park, yüzme havuzları, futbol, basket vb. spor alanları yapmak üzere projeler hazırladı. Fakat, İstanbul’un nefes alacağı, Gülhane Parkı gibi yeni bir dinlenme ve istirahat alanı olması şartıyla belediye devredilen Kışlası’yı 1986 yılında dönemin Belediye Başkanı Bedrettin Dalan geçici olarak gıda toptancılarına tahsis etti. Tarihi binada Uzunca bir süre gıdacılar bulunmuştu.

İstanbul Belediyesince alınan karar sonucunda Rami Kışlasının restorasyon çalışmalarına başlanarak müze ve kütüphane olarak kullanılacaktır. Kışlanın ortasındaki boş kısmı ise ağaçlandırılarak orman ekit yöntemiyle ormanlaştırılacaktır. 2023 yılında Rami Kışlası restorasyon projesinin tamamlanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Rami Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

 

http://eyupflashaber.com/

ÇEDF KURUCU BAŞKANI MAZLUM ŞANLI ERZURUM BELEDİYESİ GENEL SEKTRERİ ZAFER AYNALI İLE BİR ARAYA GELDİ

Çağdaş Erzurum Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanı Mazlum Şanlı, Erzurum Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER