EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Genel / SAİM DİKEN EYÜP İÇİN İDDİALI!

SAİM DİKEN EYÜP İÇİN İDDİALI!

ADEF Başkanlığı görevini yürüten Bankacı, Ekonomist, Yazar Saim Diken, yaklaşan yerel seçimler öncesi Eyüpsultan Belediye Başkanlığı için iddialı olduğunu belirtti. 

Başkanlık makamını Belediye’nin giriş kapısının hemen yanına kuracağını söyleyen Diken, “Halka hizmet için geliyoruz. Bana gelip derdini anlatamayan tek bir vatandaşımız olmayacak. Eyüp’ü hak ettiği güzelliğe, refaha kavuşturacağız” dedi.

Saim Diken, Eyüp’ün farklı mahallelerinde halka açık düzenlediği iftar organizasyonları, cami çıkışında halka şerbet dağıtımı, erzak kolisi yardımları ve yıllardan bu yana yüzlerce öğrenciye verdiği burslarla Eyüplü’lerin oldukça yakından tanıdığı bir isim.
Eyüpsultan Belediye Başkanı yönündeki talebin halktan geldiğini belirten Saim Diken ile, samimi bir röportaj gerçekleştirdik.
Neden aktif siyasete girdiniz?
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki ülkenin gidişatı, ihtiyaçları ve kazanımları oturduğumuz yerden sağlıklı tespit edilemiyor. Ülkenin yönetiminde halkı için hizmet eden insanların çoğalması, halkımızın faydası için oldukça önemlidir. Ben yarın çocuklarımız “Bizim için, geleceğimiz için ne yaptın” diye sorduklarında cevap verebilmek için bu yola girdim.
Bütün samimiyetimle söylüyorum, yapmak istediğim tek şey insanlarıma, ülkeme hizmet. Ben 10 yılı aşkın bir süredir aktif siyasetin içerisindeyim ve yaklaşık 4 yıldır da halkımızın da talepleri doğrultusunda net bir hedef için ciddi şekilde çalışıyorum. Benim hayalim güzel Eyüp’ümüzün hak ettiği güzelliğe kavuşması, Eyüplü komşularımızın, vatandaşlarımızın da hak ettiği refah seviyesine ulaşmasıdır.
Neden özellikle Eyüpsultan’a hizmet etmek istiyorsunuz?
İstanbul’a gelişim Eyüpsultan ile oldu. 28 yıldır burada yaşıyorum. Burası benim çocukluğumdan, gençliğimden güzel anılarımın olduğu, her sokağını ezbere bildiğim, ailemin, akrabalarımın olduğu, her bir ferdini çok sevdiğim, benimsediğim ilçem.
İstanbul’da bir semte hizmet edeceksin deseler, hiç düşünmeden Eyüp’ü seçerdim. Eyüp Sultan Hazretleri’nin makamı olsun, doğal ve tarihi güzellikleri olsun, Eyüp çok farklı bir yer. Benim için İstanbul’un ilçelerinden en kutsal olanı…

“BELEDİYECİLİK İDEOLOJİ DEĞİL, HALKA HİZMET İŞİDİR”
Neden CHP?
Okul döneminde siyasetin ne olduğunu anlamaya başladığım gündendir, gerek kendisiyle yetiştiğimiz ve okuduğumuz kitaplar olsun, gerek gördüğümüz hayat olsun, bana hep Cumhuriyet Halk Partisi’ni işaret etmiştir.
Cumhuriyet Halk Parti’si her şeyden önce Mustafa Kemal Atatürk’ün partisidir. Atatürk’ün ülkemize kattığı kazanımları kimsenin inkar etme şansı yoktur.  Cumhuriyet Halk Partisi mazlumun, garibanın yanında yer alan partidir ve Türkiye’yi hak ettiği yere taşıyabilecek tek partidir.
Eyüplüler sizi neden belediye başkanı seçmeli?
Öncelikle ben olaya şöyle bakıyorum: Belediye Başkanlığı bir hizmet işidir. Ben radikal bir adam değilim, sağ partisi vardıri sol partisi vardır, bağımsızı vardır, vardır da vardır. Belediyecilikte önemli olan kimseyi ayırt etmeden, kimseyi ötekileştirmeden, herkesi kucaklayarak herkese eşit hizmet etmektir.
Belediyecilik ideoloji işi değil, halka hizmet işidir. Ben kimse iyi yaptı, kötü yaptı demek istemiyorum, fakat bunu yüreğimle inanarak iddia ediyorum, ben bu işi herkesten iyi yaparım.
Ülkede siyaset halka hizmet için bir araç görülmeli ve halkın faydasına farklı, yenilikçi işler yapılmalı. Bunları yukarıya göstermek için değil, halk için yapmak gerek. Halka bire bir dokunmayan hizmet, hizmet değildir. Halkı bölen, halkı parçalayan, halkı siyasi görüşünden ötürü ötekileştiren hizmet, hiçbir şekilde halka hizmet değildir. Ben bu nedenle belediye başkanlığına talibim.
Partim uygun gördükten sonra bizim Eyüp’te her siyasi görüşe sahip insandan oy alacak ve her birini memnun edecek potansiyelimiz var. Bunu bizi tanıyan herkes biliyor. Bizim tek derdimiz Eyüp’ün geri kalmışlığını gidermek, Eyüp’ün halkının yüzünü güldürmek, tüm Eyüplülere yüreğimizle hizmet etmek.

“EYÜP’Ü ADETA BİR AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ GÜZELLEŞTİRECEĞİZ”
Saim Diken adı uzun süredir Eyüp’te konuşuluyor. Belediye Başkanlığı için kadrolarınız ve projeleriniz var mı?
Net söylüyorum, bir insanın kadrosu ve projesi yoksa zaten bu işe hiç soyunmamalı. Bizim Eyüp’ün 28 semtinin tamamını turistik, açık hava müzesi zenginliğinde bir yere dönüştürme hedefimiz var. Seçimlere henüz aylar var ve bizim projelerimiz neredeyse hazır. Bunların hepsini adaylık sürecimizde Eyüpsultan halkıyla paylaşacağız.
Üzerinde yıllardır çalıştığımız projelerimizi en ince ayrıntısına kadar rapor olarak kamuoyuyla paylaşacağız ki, halk görevi bize vermeyi uygun görmezse bile, olur da belki seçilecek kişi faydalanır. Bizim önceliğimiz Eyüp’ün hak ettiği güzelliğe ve refaha kavuşması. Bunu kimin gerçekleştirdiğinin çok da bir önemi yok. Fakat biz bunu layıkıyla gerçekleştirebileceğimizi bildiğimiz için adaylık gibi bir yola girdik.
Biz göreve geldikten bir yıl sonra Eyüp çok daha güzel bir yer olacak. Halkımız yalnızca bir yıl bekleyecek ve çalışmalarımızın meyvelerini yiyecek.

“EYÜP’TE BİZE SORUN VE TALEPLERİNİ ANLATAMAYAN KİMSE OLMAYACAK”
Bu projeler gerçekleştiğinde Eyüp nasıl bir yer olacak?
Öncelikle göreve geldiğim gün, Belediye Başkanlık makamını binanın giriş kapısına taşıyacağım ve haftanın belli günlerinde halkımızdan bize gelen kim varsa oturup sorunlarını ve taleplerini dinleyecek, çözeceğiz.
Eyüp’te farklı yaş gruplarından meclisler kuracağız. Gençler kendi taleplerini iletecek, Eyüp’ü daha güzel bir yer kılmak için projelerini bize getirecek, hep birlikte gerçekleştireceğiz. Gençliğin enerjisine inanıyoruz. Yine orta yaş ve ihtiyarlarımız da aynı şekilde kıymetli görüş ve tecrübelerini bizlerle paylaşacak. Halkımıza danışmadan onların hayatını değiştirecek hiçbir karar almayacağız. Bin bilsek de bir bilene sormayı asla ihmal etmeyeceğiz.
Yani biz diyoruz ki, gelin Eyüp’ü hep birlikte yönetelim. Hangi siyasi görüşe, ırka, mezhebe, inanca sahip olursa olsun herkesin fikirleri bizim için çok önemlidir.
Eyüp’ü hoşgörünün, yardımlaşmanın merkezi haline getireceğiz. Söz veriyorum, bizim karnımız tok iken tek bir Eyüplü komşumuz aç uyumayacak. Bir ekmeğimiz varsa onu bölüşeceğiz. Belediye imkanları bu noktada çok önemli. Biz diyoruz ki gelin, kaynaklarımızı sizin için kullanalım. Eyüp’ümüzü güzelleştirelim, öğrencilerimize burs verelim, ihtiyaç sahiplerimize uzanan el olalım. Tek bir kuruşumuz boş işlere, israfa gitmesin.
 28 mahalle için ayrı ayrı oluşturduğumuz projelerimiz ile her mahallenin işsizlik problemi çözülecek, esnafın yüzü gülecek, Eyüp’ümüz hak ettiği çehreye kavuşacak. Eyüp’ü gezmeye gelen bir turist Eyüpsultan’ı ve Pierre Loti’yi gezip gitmeyecek, Eyüp’ü gezmeye en az iki gün, üç gün ayırmak zorunda kalacak.

http://eyupflashaber.com/

İstanbul Müteahhitler Birliği Eyüpsultan’da Kentsel Dönüşüm Deprem konulu panel düzenledi. Eyüpsultan Kültür Merkezinde düzenlenen panele,

  İstanbul Müteahhitler Birliği Eyüpsultan’da Kentsel Dönüşüm Deprem konulu panel düzenledi. Eyüpsultan Kültür Merkezinde düzenlenen …

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER