EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Sılaydır yanı / Mahmut ÖVÜR; “Eyüp Göktürk’te Turgut Özal’ın ismi neden değişti”

Mahmut ÖVÜR; “Eyüp Göktürk’te Turgut Özal’ın ismi neden değişti”

Mahmut ÖVÜR;

TURGUT ÖZAL ADI NEDEN SİLİNDİ?
İstanbul’un Eyüp ilçesine bağlı Göktürk’te bir süredir garip bir tartışma yaşanıyor. Bölgede yaklaşık 15 yıldır hizmet veren devlet ortaokuluna 8. Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal‘ın adı verilir. Özal, yaptığı zihniyet devrimiyle yakın tarihimizde derin iz bırakan önemli bir siyaset ve devlet adamı. Adı birçok okulda, kurumda yaşatıldığı gibi bu okulda da 2014’e kadar yaşatıldı.
Ancak o yıl İstanbul Valisi şimdi FETÖ’den tutuklu Hüseyin Avni Mutlu, “iyileştirme raporu” gerekçesiyle okulu, bir işadamının yıkıp yeniden yaptırması için bir protokol yaptı ve bina yıkılıp yeniden yapıldı.
Ancak bir değişiklik olmuştu, Turgut Özal adı gitmiş yerine işadamı Ferit Fehmi Meriçten adı gelmişti. İşte bu değişikliğe bölge halkı büyük tepki gösterdi.
En sert tepkiyi de işadamı Musa Kılıç verdi. Özel afişler yaptırarak, ilanlar vererek, İstanbul Valisi ve Milli Eğitim Müdürü’ne dilekçeler yazarak bir kampanya yürüten Kılıç şöyle diyor: “Okul yapanın isminin verilmesine karşı değiliz. Ancak ayıptır, bu ülkeye hizmet etmiş, emeği geçmiş rahmetli devlet büyüğümüz Turgut Özal’ın isminin silinmesine razı olamayız. Hâlâ Milli Eğitim kayıtlarında Turgut Özal ismi duruyor. Bu nasıl olur?” 
Merak ediyorum, sahi parayı veren istediği okul ismini değiştirebilir mi?

Kaynak; https://www.ahaber.com.tr/yazarlar/mahmut-ovur/2017/05/12/ak-parti-kongresi-ve-olagan-beklentiler

.

 

http://eyupflashaber.com/

İstanbul müteahhitler birliği iş insanları Eyupsultan KÜLTÜR salonunda düzenlemiş olduğu deprem konulu panele yoğun ilgi vardı.

RESİM ÇEKİLDİLER SALONU TERK ETTİLER. İstanbul müteahhitler birliği iş insanları Eyupsultan KÜLTÜR salonunda düzenlemiş olduğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER