EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / Eyüplü kadınlar için yeni ‘Yaşam Merkezi’

Eyüplü kadınlar için yeni ‘Yaşam Merkezi’

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın isteği doğrultusunda yapımına başlanan ilçedeki kadınlarımızın günlük hayatında birçok aktivite ve eğitim almasını kolaylaştıracak Aktif Yaşam Merkezi‘ binasının işlevselliği ve ‘İlk Adım Kadın Kooperatifiile yapılacak çalışmalar kapsamında genel bir tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer ve Gençlik Spor Müdürü Mehmet Irmak’ın katılımıyla Güzeltepe Gençlik Merkezi binasında düzenlenen toplantıda kadınlara yönelik ‘Aktif Yaşam Merkezi’ binasının işlevsellği konusunda bilgilendirme yapıldı.

Öte yandan ‘İlk Adım Kadın Kooperatifi’ ile yapılacak çalışmalar konusunda fikir alışverişi gerçekleştirildi.

“BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN BİR FONKSİYON HALİNE GELECEK “

Toplantıya katılan vatandaşların isteklerini dinleyen Başkan Yardımcısı Ahmet Turhan Koçer, toplantıyı ayarlayan Güzeltepe Mahalle Muhtarı Haydar Penes’e teşekkür ederek, Güzeltepe’de kadınlara yönelik yapılacak ‘Aktif Yaşam Merkezi’, halihazırda hizmet veren‘Güzeltepe Gençlik Merkezi’nin birbirine tamamlayacak bir fonksiyon olacağını belirtti.

Yapımının son aşamasına gelinen ‘Aktif Yaşam Merkezi’nin işlevselliğini beraber tartışarak karar verilmesi gerektiğini belirten Başkan Yardımcısı Koçer, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kurs açarız, eğitim açarız, eğitimci buluruz, aktivite ve gezi organize ederiz, meslek edindirme kursunu mutlaka açarız ve ayrıca iş bulma konusunda yardımcı olabiliriz ve proje destekleriz. Öncelikle Güzeltepe’de Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi aynı yerde bulunuyor. Sonrasında ise kadınlar için fitness salonu da bu binaya entegre edilmiş.

Bu durum zaman zaman sıkıntı oluşturabiliyor. Biz de bu konuda endişe ettik. Bu konuda işlev dağıtımı yaparak yeni yapılan binayı kadınlara yönelik ‘Aktif Yaşam Merkezi’, şu anda bulunduğumuz ‘Güzeltepe Gençlik Merkezi’ni ise çocuk ve genç odaklı merkez yapalım dedik”

Toplantıya katılan ‘İlk Adım Kadın Kooperatifi’ Başkanı Gültan Bingöl, ilgili bakanlıklarla yaptığı çalıştaylarda belediyelerle işbirliği yapmayı talep ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Kadın Kooperatiflerine desteği yerel yönetimler versin. Kooperatiflerin denetleyicisi, muhatabı belediyeler olsun talebinde bulunduk. Biz böyle daha rahat oluruz.

Sonuçta belediye bizi tanıyor, biz belediyeyi tanıyoruz. Daha iyi denetleme olur ve yeni fikirler ortaya çıkabilir. İnşallah güzel şeyler olacak. Ümitliyim bu konuda”

“BİR İMKAN, BİR KAPI”

Toplantıda konuşmasına devam eden Başkan Yardımcısı Koçer, “İlk Adım Kadın Kooperatifi” ile yapılacak çalışmalar konusunda görüşlerini belirtti.

Sadece kooperatifle iş yapmanın bazı kadınlarımızın örgütlü bir yapının dışında kalmış gibi hissedebileceği, bu konuda dengeli olunması gerektiğini belirten Başkan Yardımcısı Koçer, “Kooperatif, kadınlarımız için gelir elde etme, organize etme ve ilişki ağına ulaşma şansı veriyor. Kooperatifimizin olması böyle bir muhatabımızın olması bizi mutlu etti. Bir şeyleri değerlendirmek için bize fırsat alanı açmış oldu. Bize cesaret verdi. Niye bir imkan, bir kapı” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN BİNALAR SİZİN”

Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün kadınlar ve gençler için gerçekleştirdiği projeleri anlatan Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Irmak, “Bu sene bayanlara yönelik olan beslenme projemiz var, karınca yumurtasından, yoğurt mayalamaya, kefir yapmaya, salça yapmaya… Bunların hepsi kendi kültürümüze uygun olarak yapılacak. Kafemiz, salonlarımız var… Bütün binalar sizin. Hep beraber çalışarak güzel işler yapacağız” ifadelerini kullandı.

http://eyupflashaber.com/

İstanbul müteahhitler birliği iş insanları Eyupsultan KÜLTÜR salonunda düzenlemiş olduğu deprem konulu panele yoğun ilgi vardı.

RESİM ÇEKİLDİLER SALONU TERK ETTİLER. İstanbul müteahhitler birliği iş insanları Eyupsultan KÜLTÜR salonunda düzenlemiş olduğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER