EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / Eminönü Alibeyköy tramvay hattı ne zaman açılacak? İlk etap tamamlandı!

Eminönü Alibeyköy tramvay hattı ne zaman açılacak? İlk etap tamamlandı!

Eminönü Alibeyköy tramvay hattı ne zaman açılacak? İlk etap tamamlandı!

Haliç sahilinde sabah ve akşam saatlerinde oluşan trafiği azaltmak amacıyla inşası süren Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının açılış tarihi belli oldu. 6 km’si Haliç üzerindeki dolgu alanından geçen 8,8 km’lik tramvay hattı Ocak 2021’de hizmete açılacak.

2016 yılında inşaatına başlanan Eminönü-Alibeyköy tramvay hattında sona yaklaşılıyor. 2019’un sonunda hizmete açılması planlanan fakat Haliç üzerine yapılan dolgu alanının henüz üzerinde tramvay aracı olmamasına karşın çökmeler meydana gelmesi üzerine, ray döşenen bazı bölümler yıkılarak yeniden yapıldı. Proje tamamlandığında günlük 114 bin yolcu taşıması planlanıyor. İşte, Eminönü Alibeyköy tramvay hattı ile ilgili son durum

EMİNÖNÜ ALİBEYKÖY TRAMVAY HATTI NE ZAMAN AÇILACAK?

Raylı sistem, Deniz ve lastik tekerlekli toplu ulaşım araçlarına entegre olan Eminönü Alibeyköy tramvay hattında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İnşasına 2016 yılında başlanan Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının, Ocak 2021’de kullanıma açılacak. Fakat ilk etapta sadece Cibali ile Alibeyköy Metro istasyonları arasında hizmet verecek.

Tramvay hattında kullanılacak tren setlerinin vagonları teslim edilme işlemleri başladı. İlk vagon, dün akşam itibariyle İstanbul’a getirildi.

Zeminde yaşanan çökme nedeniyle 1,3 kilometrelik bölümü kırılmak zorunda kalınan Alibeyköy-Eminönü tramvay hattında incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin, 6 kilometrelik hat boyunca, 25 ile 60 metre arasındaki uzunluklarda, yaklaşık 250 adet kazık çakıldığını söyledi.

EMİNÖNÜ ALİBEYKÖY TRAMVAY HATTI NEDEN AÇILMADI?

Haliç’in yapı itibariyle; dolgu alanı, deniz dibindeki çok sıkıntılı kil ve Trakya formasyonu denilen kayadan oluştuğunu belirten Alpkökin, kazık çakma işlemleri için şu bilgileri verdi:

“Bu bölgede, kayaya kadar iniyoruz. Eskiden burada hiçbir şey olmadan, dolgu alanının üzerine direkt tabliye dökülmüş, raylar döşenmiş. Üzerinden tren dahi geçmeden, 53 milimlik oturmalar olmuş. Homojen olmamış, her plak kendi içinde farklı oturmuş. Zaten burası, hiçbir şey yapmasanız bile oturuyor. Zemin, gerçekten çok sıkıntılı. Farklı yöntemler de vardı; ama biz, en emin olanını, kayaya inme yöntemini uyguladık. 8,8 kilometrelik hattın yaklaşık 6 kilometresi kazıklı sistem olacak. Sahilin dışında kalan 2,8 kilometrelik kısmı da takip ediyoruz. Kırılırken buradaydım. İnanın çok üzüldüm ama yapacak bir şey.”

EMİNÖNÜ ALİBEYKÖY TRAMVAY HATTI NEREDEN GEÇECEK?

Eminönü Meydanı’ndan başlayan hat, Unkapanı, Fener, Eyüp, Silahtarağa, Alibeyköy’e kadar ulaşacak. Hat konumu ve tarihi yapısı itibariyle İstanbul’un en önemli toplu taşıma güzergahlarından birisi olacak. Tramvay hattı hizmete alındığında Medipol Üniversitesi Unkapanı Yerleşkesi, Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi, Feshane, Eyüp Devlet Hastanesi, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, Tarihi Piyer Loti Tepesi ve Alibeyköy Cep Otogarı ile kesintisiz toplu ulaşım sağlanacak.

Bu alanların bir kısmının tarihi yarımada içerisinde ve Haliç kıyılarında olması dolayısıyla tarihi, turistik ve ekolojik açıdan bölgenin nitelik olarak taşıt trafiğinden arındırılması, karbon salınım azaltılması, yaya hareketliliğinin arttırılması planlanıyor.

EMİNÖNÜ ALİBEYKÖY TRAMVAY HATTINDA KAÇ İSTASYON VAR?

Eminönü otobüs durakları alanından Eminönü istasyonu ile başlayan güzergah, Küçükpazar, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Feshane, Eyüp-Teleferik, Eyüp Devlet Hastanesi, Silahtarağa istasyonu ile Sakarya Mahallesi istasyonuna Haliç kıyısından geçerek, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy metro istasyonu ile devam edip ve Alibeyköy Cep Otogarı istasyonunda son bulacak.

Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı istasyon listesi şöyle:

* Eminönü
* Küçükpazar
* Cibali
* Fener
* Balat
* Ayvansaray
* Feshane
* Eyüp Sultan Teleferik
* Eyüp Sultan Devlet Hastanesi
* Silahtarağa Mahallesi
* Üniversite
* Alibeyköy Merkez
* Alibeyköy Metro
* Alibeyköy Cep Otogarı

 

http://eyupflashaber.com/

Anlamlı Ziyaret / Bayrampaşa BLD Çalışıyor !

İBB Danışma Kurulu Üyesi ve Yurt Gazetesi Köşe Yazarı Abdullah Ağırkan , Bayrampaşa Belediye Başkan …

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER