EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / Amasya dernekleri Maden Şirketinin Önünde Açıklama Yaptı …

Amasya dernekleri Maden Şirketinin Önünde Açıklama Yaptı …

Amasya dernekleri Maden Şirketinin Önünde Açıklama Yaptı …

Amasya Dernekleri, Taşova, Erbaa ve Niksar’da yapılması planlanmakta olan siyanürlü altın arama faaliyetleri ile ilgili Beşiktaş İlçesinde Buluna Şirketin Merkezini Önünde Ortak Açıklama Yaptılar.

Amasya Dernekleri,Beşiktaş İlçesinde Buluna Şirketin Merkezini Önünde Ortak Açıklama Yaptılar.

Amasya Dernek, Federasyon Başkanalar ve Cumhuriyet Halk Partisi 24. Dönem Amasya Milletvekili Ramis Topal Bir Araya Geldiler Taşova, Erbaa ve Niksar’da yapılması planlanmakta olan siyanürlü altın arama faaliyetlerinin bir an önce durdurulmasın istediler Ortak Yapılan Açıklamada “Taşova yeşil kalsın…”

 

Amasya Dernekler Federasyonu (ADEF) Başkanı Saim Diken Tarafında Okuna Basın Açıklamasında “Taşova yeşil kalsın…”

İşte o söz konusu ortak basın açıklaması;

Kamuoyuna yakın zamanda yansıyan; sadece Taşova halkını değil, Amasya’mızın tüm ilçelerini yakından ilgilendiren toplumsal bir durumla karşı karşıyayız. Amasya’nın başta Federasyon olmak üzere, tüm il ve ilçe derneklerimiz adına işbu basın açıklamamızı kamuoyuna saygıyla sunuyoruz. Şöyle ki; Gelemiç ve Fadara mezralarından oluşan Ardıçönü köyü ile Kumluca (Buladan) köyleri arasında Buladan çayı civarındaki arazide altın arama izni verilmiştir. Amasya ili merkeze bağlı 11 köy, Taşova ilçesine bağlı 24 köy, bu durumdan olumsuz olarak etkilenecek bölgelerin başında gelmektedir.Hemşerilerimize sorulmadan; köylülerin haberi dahi olmadan, kamuoyuna yansıyan bu durumda, Amasya ilimizde ve Taşova ilçemizde, altın madeninden olumsuz etkilenmesi beklenen yaşam alanlarında, gerek doğa, gerek insan hayatı, gerekse de her türlü canlımız tehdit altında kalacaktır. Köylerimizin ve mezralarımızın can damarında siyanürle veyahut sülfürik asit nedeni ile bölgede çevresel bir felaketin yaşanılmasının kaçınılmaz hale geleceği konusunda ciddi endişelerimiz bulunmaktadır. Ayni zamanda; unutulmamalıdır ki, sondajla altın araması yapılan mera alanları bölgedeki içme suyu kaynaklarının doğuş noktasını oluşturmaktadır. Daha sondaj aşamasında binlerce ağacın kesileceği; ormanların tahrip edileceği ortadayken, yeraltına hançer gibi saplanan sondaj faaliyetleri sırasında su kaynaklarının zarar göreceği aşikârken, böylesine bir altın arama faaliyetine izin verilmesini anlamak mümkün değildir. Devletin görevi insanı yaşatmaktır. Doğaya; hayvanlara, her canlıya, suya, dağa, taşa dahi sahip çıkmaktır. Devletimizin Amasya dernekleri olarak, sesimizi duymasını talep ediyoruz.Yetkililere sesleniyoruz; biz, Amasya’nın önde gelen sivil toplum örgütleri olarak, biriz, beraberiz ve Anayasal hakkımız olan yaşam hakkımızı savunuyoruz, bize düşen, hemşerilerimize, köylülerimize, hayvanlarımıza, ormanlarımıza, ırmaklarımıza sahip çıkmak olmalıdır. Hal böyleyken; bu duruma sessiz kalmak, mümkün değildir. Yetkililerimizden, bu doğa katliamından vazgeçilmesini talep etmekteyiz.

 

AMASYA DERNEKLERİ OLARAK SESLENİYORUZ, TOPRAKLARIMIZ ZATEN ALTINDIR, BIRAKIN, TAŞOVA YEŞİL KALSIN!

AMASYA DERNEKLER FEDERASYONU(ADEF)

AMASYALI DERNEKLER FEDERASYONU (ASDEF)

TAŞOVA DERNEKLER FEDERASYONU (TAŞDEF)

AMASYA İL EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

AMASYA İL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

AMASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASİAD)

GÖYNÜCEK DERNEKLER BİRLİĞİ(GÖYDER)

GÜMÜŞHACIKÖY İLÇESİ VE KÖYLERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (GÜMYAD)

MERZİFON VE ÇEVRE KÖYLERİ KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİ (MERDER)

MERKEZ KÖYLER BİRLİĞİ (ÖZDER)

SULUOVA EĞİTİM VE KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİ (SUDER)

 

http://eyupflashaber.com/

Anlamlı Ziyaret / Bayrampaşa BLD Çalışıyor !

İBB Danışma Kurulu Üyesi ve Yurt Gazetesi Köşe Yazarı Abdullah Ağırkan , Bayrampaşa Belediye Başkan …

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER