EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Son dakika / EMEL BİLENOĞLU YAZDI, ANNEYİZ KADINIZ

EMEL BİLENOĞLU YAZDI, ANNEYİZ KADINIZ

EMEL BİLENOĞLU YAZDI, ANNEYİZ KADINIZ

Emel BİLENOĞLU

Küçük bir kız çocuğu …. Sesini duyabiliyormusunuz?

Duyamazsınız , o iki eliyle tepesinde patlayan bombaların sesini duymamak için kulaklarını kapatıyor çünkü . Çaresizce orada öylece bekliyor .
Tarih sayfalarının tozlu satırları kanlı savaşlarla sayısız insanın büyük acılar çekerek yok oluşunu anlatır. Başka başka dinlere inanan , farklı mezheplerden olan , ya da gözünün üzerinde kaşı var diye insanoğlunun birbirine yaptığı zulmün çeşitliliği ve yaratıcılığı bugünlerde bile en cevval senaristleri kıskandıracak kadar geniş bir yelpazeye sahip olabilir . Bu kaosun içinde en çok zedelenen , zararın büyük tarafından pay alanlar ise çocuklardır . Ne kötüdür ki bu yaşanan köklü acıların sebebi ise yine bir gurup insanın kendi çocukları İçin daha refah bir hayat planlamasıyla alakalıdır .
Gana’da bir maden ocağında nasır tutmuş küçük elleriyle bir çuval toprağı sırtlayan küçük bir çocuk . Çıkarttığı bu değerli taşlardan yapılan bir elmas kolyeyi yada bir pırlanta yüzüğü hayatı boyunca hiç görmemiş , aslında kendi küçük dünyasından başka hiçbirşey görememiş . Hayatı o çuvalı madenden alıp işleneceği alana kadar taşımaktan ibaret .
Küçük bir kız çocuğu …. Sesini duyabiliyormusunuz? Duyamazsınız , o iki eliyle tepesinde patlayan bombaların sesini duymamak için kulaklarını kapatıyor çünkü . Çaresizce orada öylece bekliyor .
Başka , bambaşka bir köşesinde dünyanın bir kız çocuğu daha var , henüz oyuncak bebeğiyle oynama yaşındayken hiç tanımadığı bir adam tarafından eş olarak seçilebiliyor , bir eşya gibi alınıp satılabiliyor . İşin kalbe zarar tarafı bu ticaretin sonunda bazen de ölebiliyor ama bu ölümleri kimse bilmiyor , failler hep meçhul , failler hep madur oluyor ..
Tamda kadınlar gününün kutlanacağı bu ayda nereden çıktı şimdi bu savaş , taciz , istismar , çocuk işçi diye düşünmeyin . Anneyiz , kadınız içimize dokunuyor , canımızı yakıyor.
Bilirsiniz , korku çocukluğu öldürür . Büyürsünüz istemeden , erkenden . Savaşlar , derin acılar , hayatın çocukları sürdüğü dik yokuşlar erken olgunlaştırır çocukları . Savaşı görmüş çocukları dinledim ben mesela , hemde öyle çok geçmişlerde değil yakın bir zamanda . Önce uzun uzun evlerinin gözünün önünde nasıl yok olduğunu ve o yok olan evin içinde kaybolan ailesini nasıl aradığını anlattı . İri kahverengi gözleri uzaklara daldı , sonra derin çığlıklar attı susmaları . Kaçamazsın abla dedi savaştan , sığınamazsın bir yerlere . Uzun bir süre durdu, belliydi düşünceleri tek suçu seçemediği bir kaderi yaşıyor olmasıydı .
Tabi bunca acının içinden bir de karlı çıkan orkestra şefleri var yaşadığımız dünyada . Dedik ya lafın başında , çokta masum , çokta inandırıcı sebepleri var bu arkadaşların . Nedense tarihin tozlu sayfalarında pek isimleri geçmez onların . Onlar bize önce silahlar satıp sudan sebeplerle savaşlar çıkarttırırlar , sonra yıkılan şehirleri dizayn etmek için birbirleriyle yarışırlar . Bizi önce hasta ederler sonra ilaç satıp para kazanırlar , onlar bizim oğullarımız savaşlarda ölüp giderken kendi oğullarını güvenli bir ülkede, en iyi okullarda okuturlar . En acısı o küçücük nasırlı ellerin çıkarttığı elmaslar, bir başka dünyada şişirilmiş hayatların yine sırf çarkı döndürelim diye uydurulmuş bir gününde, renkli kutularla belki de bir gün anne olacak bir kadına hediye edilmesidir .
Konuşulacak , anlatılacak , yazılıp çizilecek ne çok şey var ! Dünya .. henüz birçok noktasına ayak bile basamadığımız kadar büyük bir gezegen , ve bizler kendimizi hiç olmadığımız kadar önemli zannediyoruz . Aslında hiçbir zaman sahip olamayacağımız bu koskoca evrenin efendisi olduğumuzu düşünüyoruz , komik olan en güçlü olduğumuzu ıspatlamaya çalışırken kendi ırkımızı yokediyoruz . Öyleyse konuşup geçmelerden , uzun uzun toplantılar yapıp dönüp yine aynı hayatları yaşamaktan , birbirimize ‘ ah canım ne hoş bir konuşma yaptın ‘ demelerden vazgeçip birşeyler yapalım ! Şimdi , bugün , hemen .

Anneyiz Kadınız Emel BİLENOĞLU Küçük bir kız çocuğu .... Sesini duyabiliyormusunuz?
Anneyiz Kadınız
Emel BİLENOĞLU
Küçük bir kız çocuğu …. Sesini duyabiliyormusunuz?

 

 

http://eyupflashaber.com/

İstanbul müteahhitler birliği iş insanları Eyupsultan KÜLTÜR salonunda düzenlemiş olduğu deprem konulu panele yoğun ilgi vardı.

RESİM ÇEKİLDİLER SALONU TERK ETTİLER. İstanbul müteahhitler birliği iş insanları Eyupsultan KÜLTÜR salonunda düzenlemiş olduğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER