EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / YATACAK YERİMİZ YOK EN PAHALLI MEZAR YERİ 25 BİN TL

YATACAK YERİMİZ YOK EN PAHALLI MEZAR YERİ 25 BİN TL

 

YATACAK YERİMİZ YOK EN PAHALLI MEZAR YERİ 25 BİN TL

İstanbul’da en pahalı mezar yeri 25 bin lira

İstanbul’da 497’si Müslüman 67’si gayri müslim olmak üzere 564 mezarlık bulunuyor. Mezar yerinin tahsisi ve ücretlendirmesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapıyor – Dört gruba ayrılarak ücretlendirilen mezar yeri, hayatta iken almak isteyenlere pahalı, cenazeye ise ucuz. İBB’nin 2018 yılı ücret tarifesine göre birinci grupta yer alan Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yeni cenaze için mezar yeri 6 bin, hayatta olanlar için boş mezar ise 25 bin liraya tahsis ediliyor – Aşiyan, Zincirlikuyu, Edirnekapı, Karacaahmet gibi tarihi bir geçmişi olan ve şehir merkezlerindeki mezarlıklarda doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Buralarda aile kabri olanların dışındakilerin defin işlemleri yapılmıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgilere göre, İBB’nin 2018 yılı ücret tarifesinde 4 gruba ayrılan mezar yerleri hayatta olanlara pahalı, cenazelere ise ucuz.

Birinci grupta yer alan Zincirlikuyu, Aşiyan ve Karacaahmet gibi tarihi mezarlıklarda cenaze için mezar yeri 6 bin lira karşılığında tahsis ediliyor.

Hayatta olan biri için boş mezar yerinin ücreti 25 bin lira iken, daha önce gömülmüş bir mezarın yanındaki boş bir mezar yeri ise 12 bin 500 liraya satılıyor.

İkinci grupta yer alan Eyüp mezarlığında cenaze için mezar yeri tahsisi karşılığında bin 100 lira alınıyor. Bu grupta cenazenin yanındaki boş mezar yeri için 5 bin lira alınırken, hayatta olan birinin boş bir mezar yeri talep etmesi halinde ise ödemesi gereken miktar 10 bin liraya çıkıyor.

Üçüncü grup olan Ayazağa ve Kilyos mezarlıklarında ise cenaze için 100 lira karşılığında mezar yeri tahsis ediliyor. Mevcut bir mezarın yanındaki mezar yeri 2 bin, boş mezar yeri ise 4 bin liraya tahsis ediliyor.

Dördüncü grup olan Göktürk ve Bahçeköy mezarlıklarında ise 100 lira karşılığında cenazeye mezar yeri gösteriliyor. Mevcut mezarın yanındaki boş mezar yeri bin, hayatta iken boş bir mezar yeri isteyene ise 2 bin lira karşılığında yer veriliyor.

– Aşiyan, Edirnekapı, Karacaahmet yüzde 100 dolu

Aşiyan, Zincirlikuyu, Edirnekapı ve Karacaahmet gibi artık şehrin merkezinde kalan ve tarihi bir nitelik taşıyan başlayan mezarlıklar yüzde 100 doluluğa ulaşarak defin işlemlerine kapalı hale gelmiş durumda. Buralara sadece aile kabri bulunanların cenazeleri defnediliyor. Ayrıca İBB’nin belirlediği fiyat tarifesi dışında herhangi bir ücret alınmıyor.

(EYÜP FLAŞ HABER ALAETTİN ARSLAN)

http://eyupflashaber.com/

Anlamlı Ziyaret / Bayrampaşa BLD Çalışıyor !

İBB Danışma Kurulu Üyesi ve Yurt Gazetesi Köşe Yazarı Abdullah Ağırkan , Bayrampaşa Belediye Başkan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER