EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / ŞİZOFREN HASTALARINA MÜJDE

ŞİZOFREN HASTALARINA MÜJDE

ŞİZOFREN HASTALARINA MÜJDE

Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Devlet Hastanesi’yle yaptığı anlaşma doğrultusunda ülke genelinde örnek teşkil edecek sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın göreve geldiği andan itibaren insan odaklı çalışmalarına örnek olan bu projeyle birlikte şizofreni hastalığı olan vatandaşlarımız ruh sağlığı ve topluma adaptasyon çalışmalarının yanında beden sağlıklarına kavuşmuş olacak.

Eyüp Devlet Hastanesi’ne bağlı Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde (TRSM) tedavi süreçleri devam eden şizofreni hastaları, Eyüpsultan Belediyesi bünyesinde bulunan Alibeyköy Spor Kompleksi’nde profesyonel hocalar eşliğinde 3 aylık egzersiz ve diyet programına girecek.

Yapılan uygulamada, Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde (TRSM) ağır bir tedavi sürecinden geçen hastaların belediyenin modern spor salonu ve profesyonel hocaları eşliğinde yaptıkları egzersiz ve diyet programlarıyla aldığı ilaçların yan etkisi minimuma indirilmesi hedefleniyor.

Alibeyköy Spor Kompleksi’nde gerçekleşecek uygulama kapsamında hastalar, salı ve perşembe günleri erkek seansı: 10.00 – 11.00, bayanlar: 11.00 – 12.00 saatleri arasında olmak üzere 1 saat egzersiz çalışması yapacak.

“HASTALARIN TOPLUMA ADAPTE OLMALARI KOLAYLAŞACAK”

Hastaların ruh sağlığı ve topluma adaptasyonu için bir sürü çalışma yaptıklarını ama aynı zamanda bu hastaların beden sağlığı problemleri olduğu belirten Psikiyatri Uzmanı Yeşim Ruhat Karahan Mutlu şöyle devam etti;

“Tedavi gören kişiler şizofreni hastası olduğu için beden sağlığı problemlerini yaşam kalitelerini ikinci plana atıyoruz. İşte burada haksızlık var. Kullandıkları ilaçlar yüzünden hastaların iştahları artıyor çok kilo alıyorlar.

Obezitenin ötesinde metebolik sendrom, kalp – damar rahatsızlıkları ve şeker hastalığı ortaya çıkıyor. Bu sorunlarla mücadele etmek için fiziksel egzersiz yapmak ve doğru beslenme yapmamız lazım. Hastalarımız kendi başlarına sosyal hayatta bir spor salonuna kayıt olarak düzenli spor yapması ilk etapta mümkün değil.

Biz de bu konuda bir sosyal sorumluluk projesi ortaya çıkardık. Ortaya çıkarılan projeye sağ olsun Eyüpsultan Belediyesi ortak olarak bize bu konuda çok yardımcı oldu. Spor salonu ve hocalarını hizmetimize verdi. Yapılan bu proje sonrasında hastaların topluma adapte olmaları kolaylaşacak”

(EYÜP FLAŞ HABER ALAETTİN ARSLAN)

 

http://eyupflashaber.com/

Anlamlı Ziyaret / Bayrampaşa BLD Çalışıyor !

İBB Danışma Kurulu Üyesi ve Yurt Gazetesi Köşe Yazarı/ İST Temsilcisi Abdullah Ağırkan , Bayrampaşa …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER