EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / MHP İSTANBUL “HAYIR”KARARI ALDI

MHP İSTANBUL “HAYIR”KARARI ALDI

MHP İSTANBUL “HAYIR”DİYOR
MHP İstanbul’da ilçe başkanlığı yapmış 139 eski ilçe başkanı referandumda HAYIR deklerasyonu yayınladı.
Bu akşam yemekli toplantıda bir araya gelen ilçe başkanları neden HAYIR dediklerini bir deklarasyon yayınlayarak kamuoyu ile paylaştı.
İşte o deklarasyon ve deklarasyona imza atanlar:
KAMUOYUNA DUYURU
Ülkemiz, 16 Nisan 2017 tarihinde, geleceğimiz için hayati önem taşıyan bir referanduma gidecektir.
Öncelikle bir yarı doğrudan demokrasi yöntemi olan referandumun, kendisine özgü koşulları dikkate alındığında “evet” ve “hayır” arasında alternatifi olmayan bir seçimi dayatması özellikle son 15 yıldır giderek artan toplumsal kutuplaşmamız açısından büyük sakıncalar taşımaktadır. Bununla birlikte Türkiye’nin referandum tarihine bakıldığında dönemsel olarak bu yolla alınan kararların ilerleyen yıllarda büyük tartışmalara yol açtığı görülmektedir. 2010 anayasa değişikliği referandumu bunun en yakın örneği olarak hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır.
Dolayısıyla ülkemiz 15 Temmuz alçak darbe girişiminin ardından başta FETÖ terör örgütü, DEAŞ ve PKK/PYD olmak üzere birçok cephede yoğun bir mücadele sürdürürken böyle bir kutuplaşma aracının milletimizin kucağına bırakılmış olması manidar olduğu kadar kaygı vericidir.
Türkiye’nin bugün ihtiyaç duyduğu şey “evet” ve “hayır” arasında sıkışmış, birliktelik inancı bu merkezde ayrışmış toplum kesimleri yaratmak yerine; geleceği kuşatabilmiş bir milletin mensupları ile ülkemizin hak ettiği konuma taşınması ülküsü olmalıdır.
Bu gereklilik karşısında Türkiye’nin yaklaşık 150 yıllık parlamenter demokrasi geleneğini bir kenara bırakıp, Anayasanın çizdiği sınırların dışına çıkmayı yönetim metodu olarak benimsemiş bir zihniyetin “tek adamlık” hedefine ortak olmak veya katkı sağlamak kabul edilebilir değildir.
Biz Türk Milliyetçilerinin vazifesi her şeyden önce ülkemizin birlik ve bütünlüğünü korumak, milletimizin refah ve mutluluğunu artırmak, aynı şekilde ülkümüzün bir gereği olarak demokrasimizin ilerlemesini sağlamaktır.
Ne yazık ki ülkeyi terör örgütlerinin savaş alanı haline getiren, ortak amaçlarımızdan uzaklaştıran ve uluslararası camiada büyük bir çıkmaza doğru sürükleyen mevcut iktidarın her kandırıldığında imdadına yetişmek, Türk Milliyetçilerinin kutlu vazifesine aykırılık teşkil etmektedir.
Bizler, İstanbul’da Milliyetçi Hareket Partisinde bir dönem görev yapmış ilçe başkanları olarak belirtmek isteriz ki; milliyetçiliği ayaklar altına alan, dile varmaz hakaretlerle ülkülerimizi hedef gösteren, terörist başı Öcalan ile müzakere eden, hiç çekinmeden eyalet sisteminin avantajlarından bahsedebilen ve daha şehitlerimizin hesabı sorulmamışken sözde devletin paçavrasını protokolde şanlı bayrağımızın yanına layık gören bir siyasi anlayışın ülkücü/milliyetçi hareketin gelecek tasavvurunda yeri yoktur ve bundan böyle de olmayacaktır.
Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 1975 yılından bu yana ortaya koyduğu “hürriyetçi/parlamenter nizam” ideali, Milliyetçi Hareket Partisinin parti programı ve seçim beyannameleri çerçevesinde Türkiye’nin yaşadığı hükümet sistemi sorunlarının parlamenter demokrasinin kapsamı içerisinde kalınarak çözülmesi gerektiğini savunuyoruz.
Bu çerçevede, 18 madde halinde parlamentodan geçirilen ve adına “Cumhurbaşkanlığı sistemi” denilen bütünleşik anayasa değişikliği paketinin önemli belirsizlikler ve büyük tuzaklarla iç içe olduğunu görüyoruz. Referandumda milletin önüne getirilecek olan Anayasa değişikliğinin özetle şu temel problem ve eksiklikleri barındırdığını hatırlatmak istiyoruz.
* Bu maddeler genel kabul görmüş hükümet sistemleri irdelendiğinde, keskin kuvvetler ayrılığını öngören bir Başkanlık modeli olmadığı gibi, ülkemizin koşullarına aykırılık teşkil eden bir sistem hüviyetindedir.
* Türk yönetim geleneğinde yürütmenin merkezde ya da tek elden idaresi söz konusu olsa da aynı yönetim geleneğinin toy, kurultay, istişare ve meşveret gibi denge/kontrol mekanizmalarını bir öğreti olarak kazandırması günümüz kuvvetler ayrılığı prensibinin işlerliğini vazgeçilmez kılmaktadır. Getirilmek istenen hükümet modelinde ise Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Cumhurbaşkanının olağanüstü hal ilan etme yetkisi, meclisi fesih ve meclis onayına mecbur olmadan bütçe çıkarma yetkisi gibi düzenlemeler milli iradenin en büyük tecellisi olan TBMM’yi şekli bir organ haline dönüştürmektedir.
* Aynı şekilde kuvvetler ayrılığının diğer bir taşıyıcısı olan yargı organının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayacak denge mekanizması da bu öneride bulunmamaktadır. Zira Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay’ın yanı sıra Hakimler Savcılar Kurulu’nun 6, Anayasa Mahkemesinin 12 üyesini doğrudan, diğer üyeleri ise parlamento çoğunluğu üzerinden belirleyecek bir Devlet Başkanının öngörülmesi Türkiye’nin siyasal/toplumsal barış ve huzuruna en büyük darbeyi indireceği düşüncesindeyiz.

* Yine bu değişiklik önerisinde Cumhurbaşkanına tanınan “üst düzey bürokratları belirleme ve atama” yetkisi son derece geniş bir ifade olup, toplumun farklı kesimleri arasındaki fırsat adaletini ortadan kaldıran bir anlayışa sahiptir. Partili bir cumhurbaşkanı ile birlikte düşünüldüğünde bu önerinin Türkiye’deki siyasi rekabeti tamamen askıya alacağını tahmin etmek zor değildir.

* Bu değişiklik önerisi kamu tüzel kişiliğinin cumhurbaşkanı kararnamesi ile düzenlenmesi ve olağanüstü hal dönemlerinde bunun denetim dışına çıkarılması gibi “süper yetkileri” tek bir kişide toplaması sebebiyle büyük tehlikeleri barındırmaktadır. Bu haliyle orta ve uzun vadede bölgeli devlet sistemine, eyalet yapılanmalarına ve onların farklı formlarına zemin oluşturabilecek riskli bir içeriğe sahiptir.

İşte yukarıdaki temel ilkeler ve özetle sıraladığımız teknik gerekçeler çerçevesinde, ülkücü/milliyetçi hareketin sarsılmaz neferleri olarak 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Referandum’da “HAYIR” diyerek ülkemizin birliğine, geleceğine, demokrasisine ve ülkülerimize sahip çıkacağımızı büyük Türk milletine saygıyla arz ediyoruz.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE….
ADALAR: Ali Fuat Akalın ,Yahya Bayrak.
ARNAVUTKÖY: Fatih Babacan.
ATAŞEHİR:Oğuz Sarul,Mahmut Kılıç
AVCILAR:Ergün Koçak ,Ahmet Darbaz ,Erdoğan Karakal,Yaşar Seyisoğlu,Bekir Gül.
BAĞCILAR:Hakkı Polat,Ali Erdemir
BAHÇELİEVLER:Kemal Karakaş ,Muharrem Yüksel,Muharrem Gürcü
BAKIRKÖY:Mehmet Ural ,Remzi Yazgan
BAŞAKŞEHİR:Celalettin Akyol
BAYRAMPAŞA:Aydın Kurtuluş ,Kadir Başer ,Resul Çakmakçı
BEŞİKTAŞ:Tuncay Buruşuk ,Yaşar Alçiçek ,Uğur Fora ,Bekir Filizbay
BEYOĞLU:Müjdat Öztürk ,Murat Doğan ,Murat Gültekin ,Zeki Çakır ,Murat Hafifbilek,Ramazan Sert
B. ÇEKMECE Tahir Yavrucuk,Salih Akkurt ,Habip Kızılöz ,Adil Sirkecioğlu,Nejat Durmuş
BEYKOZ Akif Taşdemir ,Hamit Olgun Çoşkuntuna ,Ali Emanet ,Mehmet Pulant ,Mehmet Öncü ,Ahmet Çıngıl ,Tuğrul Selçuk
ÇATALCA:,Niyazi Uyar ,Ayhan Yıldırım,Meriç Özden ,Sönmez Beyoğlu ,Ahmet Kanber Yıldız ,Güney Tez
ÇEKMEKÖY:Yücel Coşkun ,Ethem Kurnaz ,Nihat Genç
ESENLERErdal Eker,Lütfü Kahveci,Ahmet Fidan
ESENYURT;Onur Gül ,Mehmet Özcan,Erdal Altun
EYÜP:Halil Feyizoğlu ,Halil Tanrıverdi,Mehmet Üstün,Köksal Kaçmaz,Ahmet ince ,Selim Duran,Hadi Özerdem,Bilal Çalışkan,Muhsin Küçük,Şükrü Akçan
FATİH;Ali Dinçer Çolak,Memduh Yellice ,Mustafa Aydın,Yalçın Kırıkçı ,Hasan Benli,Recep Priştina ,Bülent Şen,Metin ekmekçioğlu
GAZİOSMANPAŞA: Aytekin Çalışkan ,Mutullah Kantar ,İsmail Korkmaz
GÜNGÖREN; Yılmaz Hacıabdullahoğlu
KADIKÖY:Hayrullah Savaş ,Nusret Esi,Ali İhsan Üsküdarlı,Abdullah Kökten
KAĞITHANE:Nizamettin Cevahiroğlu
KARTAL;Şenol Yondemir,Serdoğan Akbay ,Mehmet Güngör ,Engin Nurhat,Mustafa Çakıcı,Mukadder Gürcan,Şahin uygun
KÜÇÜK ÇEKMECE; Yahya Sarı,Hüseyin Doğan ,Ali Akkır
MALTEPE:Halit Can,Dursun Çolak ,Cengiz Gökçe ,Ercan Sarıca,Metin Dağıstan
PENDİK;Serdar Okay ,Mustafa Çakıroğlu,Erdinç Kılıç ,Yılmaz Saraç,Tevfik Ay
SANCAKTEPE:Yaşar Özkan ,Orhan Genç
SİLİVRİ;Nedim Dündar
ŞİLE:Hüseyin Özgür ,Hüseyin Bayraktar ,Esat Şahin,Adnan Sönmez
ŞİŞLİ:Suat Kızılkaya ,Semih Tek ,Rafet Aslan
TUZLA;Recep Karaot ,Ali Torlak,İcabi Soytürk,Muhammed Demirbaş,Faruk Akgün
ÜSKÜDAR;Ali Şanalmış ,Habib Suiçmez ,Erhan Öztunç ,Necdet Yıldırım ,Ömer Ekşi,Mehmet Ekşi ,Hüseyin Öz
ÜMRANİYE;Sabri Şenel ,Kaya Hazine,Selim Tahmaz,Yüksel Yurt,Mustafa Kemal Aydın ,İsmail Türk
(Eyüp Flaş Haber GazetesiAlaettin Srslan)

http://eyupflashaber.com/

ÇEDF KURUCU BAŞKANI MAZLUM ŞANLI ERZURUM BELEDİYESİ GENEL SEKTRERİ ZAFER AYNALI İLE BİR ARAYA GELDİ

Çağdaş Erzurum Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanı Mazlum Şanlı, Erzurum Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER