EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / Meb’den uyarı; OKUL ADLARINI SIK SIK DEĞİŞTİRMEYİN

Meb’den uyarı; OKUL ADLARINI SIK SIK DEĞİŞTİRMEYİN

Eyüp ilçesi Göktürk bölgesinde 1 yıldır süren yönetmeliğe aykırı okul adı değiştirme çalışmasına en son Sayın Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan müdahale ederek hakkın yerini bulmasını sağladı.

Eyüp Flaş Haber Ailesi olarak kamu görevimizi yerine getirerek Rahmetli Cumhur Başkanı Turgut Özal’ın ismini yeniden yaşattık.

MEB’den uyarı : Okul adlarını sık değiştirmeyin

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıyla, bakanlığa bağlı kurumları açma-kapatma ve ad verme yönetmeliğini hatırlatarak, sık ad değiştirilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Bina ve tesislerin yapılmasında görev gereği hizmet edenler ile halen görevine devam eden kişilerin isimlerinin bu kurumlara ad olarak verilmemesini istedi.

Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin imzası ile 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen yazı bütün okullara tebliğ edildi. Yazıda, Bakanlığa bağlı her düzeydeki okul ve kurumları açma, kapatma ve ad verilmesine ilişkin iş ve işlemlerle ilgili yönetmelik kapsamında hareket edilmesi gerekildiği hatırlatıldı. Yazıda her derece ve türdeki resmi ve özel öğretim kurumlarına verilecek adların, kurumun amaç, seviye ve bulunduğu çevrenin özellik ve şartlarına uygun olması, belli bir anlam taşıması, MilIi Eğitim’in temel amaçlarına aykırı düşmemesi istendi. Ayrıca, bunun Türkçe olması ve öğretim kurumları bina/tesislerine adları verilecek kişilerin çevrede olumlu izlenimler bırakmış olması gerektiği belirtilen yazıda şöyle denildi:

“Ancak, ad verme işlemlerinde okul ve kurumların adlarının kurum kültürünü olumsuz etkileyecek şekilde sık sık değiştirildiği, ilgili yönetmelik hükümleri dışında bina ve tesislerin yapılmasında görev gereği hizmet edenler ile halen görevine devam eden kişilerin adlarının da kurumlara verildiği görülüyor. Bu nedenle okul ve kurumlara ad verme işlemlerinde ilgili yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılarak gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.” Öğretim Kurumlarına Verilmeyecek Adlar

Madde 13- (Değişik: 13.3.2002/24694 RG) Öğretim kurumlarına 9 uncu, 11 inci, 12 nci madde hükümleri dışında; kurumun bina ve tesislerinin yapılmasında görevinin gereği olarak hizmet edenler ve hâlen görevine devam eden kişilerin adları verilemez.

Öğretim kurumları bina ve tesislerine adları verilecek kişilerin çevrede olumlu izlenimler bırakmış olması gerekir.

(Değişik üçüncü fıkra: 20.9.2002/24882 RG) Daha önce öğretim kurumlarının bina ve tesislerine verilmiş olan adlar muhafaza edilir. Ancak, sonradan kamuoyunda olumsuz izlenimler bıraktığı anlaşılan kişilere ait okul, bina ve tesis adları, il millî eğitim müdürünün önerisi ve il millî eğitim komisyonunun kararına dayalı olarak valinin onayı ile iptal edilir ve sonucundan Bakanlığa bilgi verilir.

 

 

 

http://eyupflashaber.com/

Anlamlı Ziyaret / Bayrampaşa BLD Çalışıyor !

İBB Danışma Kurulu Üyesi ve Yurt Gazetesi Köşe Yazarı/ İST Temsilcisi Abdullah Ağırkan , Bayrampaşa …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER