EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Genel / Filistin Devleti İstanbul Başkonsolosluğu düzenlenen bir törenle Eyüp’te açıldı.

Filistin Devleti İstanbul Başkonsolosluğu düzenlenen bir törenle Eyüp’te açıldı.

Filistin Devleti İstanbul Başkonsolosluğu düzenlenen bir törenle Eyüp’te açıldı. Açılışı Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile birlikte gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Kudüs’te, Harem-i Şerif’te yaşanan üzüntü verici olayların bir daha yaşanmaması için bundan sonraki süreçte de Filistin’de, Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Topçular Mahallesi’nde bulunan Filistin Başkonsolosluğu dün düzenlenen törenle açıldı. Düzenlenen törene Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı el-Maliki, Başkan Remzi Aydın, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Filistin Devleti İstanbul Başkonsolosu Abdalkarim al-Khatib, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ile bir çok ülkenin konsolosluk yetkilileri ve İstanbul’da yaşayan Filistinliler katıldı.

Törende ilk olarak başkonsolosluğun açılış kurdelesı kesildi ve her iki ülkenin milli marşları söylendi.

Ardından Bakan Çavuşoğlu kürsüye gelerek yaptığı konuşmasında, açılış törenine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Açılışın yapıldığı günün İstanbul’da Filistin Günü olduğunu belirten Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı’nın da aynı gün düzenlendiğini hatırlattı.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasının devamında ise şu ifadeleri kullandı; “Kabul ettiğimiz nihai deklarasyonda Filistin’e, Filistin’in haklı davasına ve Filistinli kardeşlerimize olan desteğimizi güçlü bir şekilde bir kez daha ifade ettik. Kudüs’te, Harem-i Şerif’te yaşanan üzüntü verici olayların bir daha yaşanmaması için bundan sonraki süreçte de Filistin’de, Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Aynı hataların tekrarlanmaması için İsrail’e de gerekli uyarı ve telkinlerde bulunduk. Her şartta Filistin Devleti’ni tanımayan ülkelerin tanıması için çabalarımızı birlikte sürdüreceğiz. Filistin’in haklı davasını tüm dünyaya güçlü bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz. Filistin bayrağı Birleşmiş Milletlerin merkezi New York’ta göndere çekildiği zaman hepimiz çok mutlu olduk, duygulandık. Bugün Filistin bayrağını Eyüp’te göndere çektik. Ülkemizde de Ankara’daki büyükelçiliğin yanı sıra İstanbul Başkonsolosluğu’nun açılması çok anlamlıdır. İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.”

MALİKİ; “RÜYA GERÇEK OLDU”

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de açılış törenine katılmasından dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederek; “Uzun yıllardır İstanbul’da başkonsolosluk açmak istiyorduk, bu rüyamız bugün gerçekleşti. Başkonsolosluğumuz Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin desteğiyle açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere başkonsolosluğumuzun açılmasına destek Eyüp Belediye Başkanı’na, Eyüp Kaymakamı’na ve tüm kurum temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Bugün, İstanbu’da Filistin için iki önemli konuyu tarih yazacaktır. Gün boyu Filistin, Kudüs, Mescid-i Aksa için çalıştık. İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde İslam ümmetini, Kudüs’teki, Mescid-i Aksa’daki müminlere destek vermeleri için harekete geçirmeye çalıştık. Halen Filistin için çalışmaya devam ediyoruz. Bu başkonsolosluğun açılışı için buradayız. Bu da iki ülke arasındaki özel ve gelişmiş ilişkilerin göstergesidir. İstanbul’da bugün özel bir Filistin günüdür.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından başkonsolosluk bahçesinde Filistin bayrağını her iki bakan ve beraberindekiler göndere çekti.


http://eyupflashaber.com/

Anlamlı Ziyaret / Bayrampaşa BLD Çalışıyor !

İBB Danışma Kurulu Üyesi ve Yurt Gazetesi Köşe Yazarı Abdullah Ağırkan , Bayrampaşa Belediye Başkan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER