EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Eyüpsultan haberleri / Eyüp Müteahhitler Birliği 2022 yılında 2500 adet konut üretti

Eyüp Müteahhitler Birliği 2022 yılında 2500 adet konut üretti

Eyüp Müteahhitler Birliği Eyüpsultan yerel gazetecilerle kahvaltıda buluştu.

Müteahhitler birliği başkanı İrfan TUTACAK; “Müteahhitler olarak Eyüpsultan’da sadece konut üretmiyoruz, aynı zamanda da ülke ekonomisine katma değer sağlarken istihdam sağlıyoruz”

EMÜDER üyesi müteahhitler olarak, 2022 yılında başlayan Didem-1 Sitesi, Maliye Blokları ve Sağlıkçılar Sitesinin dönüşümü büyük ölçüde tamamlanmak üzeredir. Bu sitelerin dönüştürülmesi üyelerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. 2022 yılında çoğu Eyüp sınırları içerisinde olmak üzere yaklaşık 2500 adet konut üretimini tamamladık.

EMÜDER üyesi müteahhitler olarak, 2023 yılında ise Didem-2 ve Didem-3 Siteleri ile Boğaziçi Blokları ve Öğretmen Bloklarının dönüşümünü gerçekleşeceğiz. Saydığımız bu 4 projede toplam 1.240 adet konut ve ticari alan birimi üretilecektir. 2023 yılında Eyüp ilçemizde üretmeyi hedeflediğimiz toplam konut ve ticari alan sayısı ise toplam 3000-3500 adet civarında olacaktır. Bunlar son derece ciddi rakamlardır.

Saygıdeğer Basın Mensupları;

EMÜDER-Eyüp Müteahhitler Birliği olarak; Eyüp Belediye Başkanı Sn. Deniz KÖKEN’in öncülüğünde Eyüp ilçesinde ‘saçak parsel’ meselesinin çözüme kavuşturulmasıyla birlikte; ülke olarak yaşadığımız ekonomik kriz ve sıkıntılara rağmen, öteden beri faaliyet gösterdiğimiz Eyüp’deki riskli konut ve site alanlarının dönüşümü projelerinde 2022 yılında da önemli roller üstlenmeye devam ettik.

Bunu yaparken sadece konut ve ticari alanlar üretmiyoruz.

Aynı zamanda istihdam da yaratıyoruz.

Ülke ekonomisine büyük bir katma değer de sağlıyoruz.

Ama çok büyük zorluklarla mücadele ederek…

Müteahhitler olarak işimizi yaparken, yaygın şekilde karşılaştığımız belli başlı sorunları da şu şekilde sıralayabiliriz:

Bu sorunların ilki ve en önemlisi, hiç şüphesiz; son ekonomik krizle birlikte yaşadığımız ‘girdi maliyetlerindeki artış’ ve ‘fiyat istikrarsızlığı’ ile buna bağlı olarak konut fiyatlarında yaşanan ciddi artışlardır.

Vatandaşın alım gücünün, artan konut fiyatları karşısında ciddi manada düşmesiyle birlikte; ürettiğimiz konutlara yerli müşteri talebinin neredeyse sıfır noktasına geldiğini söyleyebiliriz.

Karşılaştığımız diğer önemli bir sorun da; yapı denetim uygulamasında ‘havuz sistemine’ geçilmesiyle birlikte, yapı denetim sektöründeki iyi niyetli olmayan kimi şahıs ve firmaların bizlere sahada yaşattıkları çeşitli zorluklardır.

Özellikle son ekonomik krizin inşaat ve yan sektörlerinde ortaya çıkardığı fiyat istikrarsızlığı ve belirsizlik ortamında; bu sektörlerdeki beton, mıcır ve çimento üreticilerinden bir kısım kötü niyetli oyuncuların durumu adeta fırsata çevirerek ciddi bir ek maliyet artışına sebebiyet vermek suretiyle, bu alandaki tedarik piyasasının arz-talep ve fiyat dengesini bozmalarıdır.

Başat bir sorun olmamakla birlikte, konut inşa süreçlerinde ilgili kamu kurumlarına ödediğimiz birtakım harç ve bedellerin yüksekliğinin de, konut fiyatlarının pahalı olmasında belli bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak; halen yaşadığımız bu enflasyonist ortamda, girdi maliyetlerinin adeta günü birlik değişerek yükselmesiyle birlikte fiyatı artan diğer çok önemli bir unsur da ‘zaman’ olgusudur. Başta belediyelerimiz olmak üzere, Tapu Müdürlükleri, İSKİ ve BEDAŞ gibi kurumlar nezdindeki resmi iş ve işlemlerimizin olması gereken optimal süreler içerisinde sonuçlandırılması da bizim için son derece önem arz etmektedir. Bu bağlamda, örneğin bir imzanın sadece 2 hafta bile geciktirilmesi, bizler için parasal bir kayıp anlamına gelebilmektedir.

İlgili kamu kurumlarının bu konuda gösterecekleri hassasiyet, bu noktadaki maddi ve manevi yükümüzün bir nebze de olsa hafiflemesini sağlayacaktır.

Bütün bu sorun ve zorlulara rağmen; önemli bir deprem kuşağında yer alan ve bu nedenle ciddi bir kentsel dönüşüm hamlesinin içerisinde bulunan Eyüp ilçemiz başta olmak üzere, tüm İstanbul’un yaşanabilir bir kent olarak yeniden inşasında önemli roller üstlenmeye devam edeceğiz.

Bu konuda başta yerel yönetimlerimiz olmak üzere, ilgili kamu kurumlarımızla yapıcı her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çizmek istiyoruz.

Bunun için de, yaşadığımız bütün bu sorunlarla baş etme noktasında ilgili kurumlarımızdan bizlere destek vermelerini beklediğimiz hususunu da vurgulamak istiyoruz. 

Alaettin Arslan EYÜP FLAŞ HABER

http://eyupflashaber.com/

Eyüp Kültürel Mirası Koruma ve Tanıtma Derneği, Art İstanbul Feshane’de tanıtım etkinliğini düzenledi…

22 Mayıs 2024 tarihinde Eyüp Kültürel Mirası Koruma ve Tanıtma Derneği, Art İstanbul Feshane’de tanıtım …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER