EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Genel / EMÜDER: 2024 YILINDA ÖNCELİĞİMİZ DEPREM OLMALI Eyüp Müteahhitler Derneği Başkanı İrfan TUTACAK; Yerel basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldi. Eyüpsultan Ensari Konağında yapılan programa Eyüp Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve yerel basın mensupları katıldı.

EMÜDER: 2024 YILINDA ÖNCELİĞİMİZ DEPREM OLMALI Eyüp Müteahhitler Derneği Başkanı İrfan TUTACAK; Yerel basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldi. Eyüpsultan Ensari Konağında yapılan programa Eyüp Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve yerel basın mensupları katıldı.

 

EMÜDER: 2024 YILINDA ÖNCELİĞİMİZ DEPREM OLMALI

Eyüp Müteahhitler Derneği Başkanı İrfan TUTACAK; Yerel basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldi.

Eyüpsultan Ensari Konağında yapılan programa Eyüp Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve yerel basın mensupları katıldı.

Eyüp Müteahhitler Derneği Başkanı İrfan Tutacak’ın Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında 2023 yılını değerlendirdi ve 2024 yılından beklentilerini anlattı.

YEREL SEÇİMLERDE ADAYLARIN ÖNCELİĞİ DEPREM OLMALI

Tutacak konuşmasında deprem, kentsel dönüşüm, yapı denetim firmaları ve yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

DEPREM ÜLKEMİZİN GERÇEĞİ…

İRFAN TUTACAK; “2023 Yılı bizim ve ülkemiz açısından oldukça sıkıntılı geçti. Büyük bir yıkıma sebebiyet veren Kahramanmaraş merkezli deprem 10 ilimizde ağır hasarlara neden oldu. Bu depremde binlerce vatandaşımızı kaybettik.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyerek Marmara Depremi’nden çok daha fazla yıkıma neden olan Kahramanmaraş depremleri ile ilgili olarak, “Hayatını kaybeden on binlerce vatandaşımızın acısını en derinden yaşamaya devam etmekteyiz. Toplumsal belleğimizin en büyük acılarını oluşturan depremler, yapılaşmada ‘doğru planlama, doğru proje, ehil müteahhitlik ve sıkı denetim’ hususlarının önemini ortaya koyuyor.

‘Teknik yeterlilik şartı taviz verilmeden uygulanmalı’

 “Deprem nedeniyle yeni acılar yaşamamak adına zemin şartlarını dikkate alan imar planları ve yapı şartnameleri hazırlanması, olası imar aflarına güvenen kaçak yapılaşmanın önlenmesi, yüksek riskli yapı stoku için etkin kentsel dönüşüm politikaları geliştirilmesi gerekmektedir. Yapı müteahhitlerinin ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklerine göre sınıflandırılması için 2019 yılında çıkarılan ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelikler yurt çapında etkin ve taviz verilmeden uygulanmalıdır.”

OLASI İSTANBUL DEPREMİNE KARŞI HAZIRLANMALIYIZ karşı hazırlanmalıyız;

TUTACAK;

 “Türkiye, bir deprem kuşağı ülkesidir. Bu gerçekle Marmara Depremi’nde acı şekilde yüzleştik. Ancak  Müteahhitler Birliği olarak önemini vurguladığımız deprem gerçeğinin görmezden gelinmesinin bedelini 6 Şubat’ta çok ağır ödedik. Şimdi ülke olarak hem kayıplarımızın yasını tutuyor, hem de yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz.

Ancak değerli bilim insanlarımızın bizleri uyardığı ve zamanın da giderek azaldığını vurguladığı olası depremlere karşı hazırlanmalıyız. Bu hayati sürecin, vatandaşın tercihine bırakılmadan başlatılıp sonuçlandırılması ve güvensiz yapıların hızla tahliye edilerek dönüşümün devletin desteğiyle gerçekleştirilmesi gerekmektedir”

EMÜDER OLARAK ORADAYDIK;

Birçok vatandaşımız hala bu depremin etkisi altında ağır travmalar yaşıyor. Ülkemizin dört bir yanından herkes yardıma koştu, elinden geleni yapmaya çalıştı, bizlerde depremin ilk günlerinde yardım malzemelerimiz ile oradaydık.

Yaşanan deprem ile bir kez daha deprem öncesi yapılması acı bir deneyimle gördük ve yaşadık. Yolların, havaalanlarının zarar görmesi sebebi ile yardım ulaştırmakta zorluklar yaşadık. Sağlıksız yapıların yerle bir oluşu bizleri kahretti.

Depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez Allahtan rahmet diliyor, yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.

DEPREM ÜLKEMİZİN GERÇEĞİDİR

 Yaşanan bu felaket merkezi yönetim, yerel yönetimler ve inşaat sektörü açısından acil dersler çıkarılması gereken bir durum yarattı. Deprem gerçeği ülkemizin önünde en önemli sorun olarak durmaktadır. Bundan sonra depremi göz önüne alarak çalışmamız gerekiyor. Deprem ülkemizin gerçeğidir.

FAHİŞ BETON FİYATLARI İNDİ

2023 Yılında yaşadığımız fahiş beton fiyatları ve buna karşı kurumsal olarak derneğimizin Yapmış olduğu çalışmalar sayesinde sesimizi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a duyurduk. Cumhurbaşkanımızın konuya el atması ile beton fiyatlarında ciddi indirimler gerçekleşti. Sektöre denetim ve rekabet tekrar geldi.

YAPI DENETİM FİRMALARI DENETLENMELİ

Yapı denetim sektörümüz açısından önemli bir kurumdur. Ama eksiklikleri de bulunuyor. Havuz sisteminin iyi olmasının yanında aksayan yanları da var. İşini hakkıyla yapanların dışında tamamen rant odaklı firmalarda mevcut. Örneğin yağmurlu havada yapı denetim gelmiyor. Gelmesi için ek ücret verirsen geliyor. Bunlarda bizim işlerimizin aksamasına ve maliyetlerin yükselmesine sebebiyet veriyor. Bunların çözülebileceğine inanıyor ve yetkililerden özen gösterilmesini istiyoruz. Evet bizim denetlenmek hoşumuza gidiyor, ama bu denetleyenlerinde denetlenmesini arzu ediyor ve bekliyoruz. Herkes işini düzgün yapmalı.

 

FAİZLERİN YÜKSEKLİĞİ KONUT SATIŞLARINI DURMA NOKTASINA GETİRDİ.

Ülkemizin yaşadığı ağır ekonomik tahribat bir an önce çözülerek vatandaşlarımızın konut edinme hakkı desteklenerek alım güçleri artırılmalıdır. Faizlerin yüksekliği konut satışlarını durma noktasına getirdi. Sürdürülebilir konut kredilerinin önü açılmalıdır.

Olası bir İstanbul depreminde ağır tahribatlar ve can kayıpları yaşanmaması için sektör olarak elimizden gelen tüm imkanlarımızı kullanmak ve sağlıksız konutlarda yaşayan vatandaşlarımızı depreme dayanıklı konutlarda yaşaması biz müteahhitlerin öncelikli görevi olarak görüyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRMALIYIZ

Yaşadığımız depremlerin, acıların ve tahribatın bir daha yaşanmaması için kentsel dönüşümü siyaset üstü ve çözüm odaklı olarak ele almalıyız.

Sağlıksız yapıların dönüşümü için, çözüm odaklı olmak gerekiyor. Bu konuda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yerel yönetimler iş birliği içinde olmalılar. Ortak akıl ile daha hızlı kararlar alınarak sağlıklı dönüşümler yapılabileceğini düşünüyoruz. Her geçen gün zamanımız daralıyor. Bilim insanları yaptıkları açıklamalarda İstanbul Depreminin yaklaştığını her gün kamuoyu ile paylaşıyorlar. Yaşanacak kayıpları en aza indirmenin yolu kentsel yenilenmenin önünün açılmasından geçiyor.

DENİZ KÖKEN’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Eyüpsultan Belediye Başkanımız Sayın Deniz Köken Eyüpsultan’da depreme karşı kentsel dönüşümü İstanbul’a örnek olacak bir proje olan “Saçak Parselleri” hayata geçirdi.

Başkanımızın deneyimleri, muhalefetin de bu işi siyaset üstü görmesi ile “Saçak Parseller” olarak adlandırdığımız kentsel dönüşümü ilçemizde başlattı.

Bizim sektör olarak beklentimiz bu yönde, bu iş birliklerinin devam etmesi yönündedir. Vatandaşın da beklentisi de bu yönde. Gerek sektörden arkadaşlarımızın yaşadıkları ve bizim tespitlerimiz bunun doğru bir yol olduğunu gösteriyor.

Deniz Köken başkan başta olmak üzere sürece katkı sunan herkese teşekkür ederiz.

 

YEREL SEÇİMLERDE ADAYLARIN ÖNCELİĞİ DEPREM OLMALI

2024 Yılında devletimizden ve yerel yöneticilerimizden beklentilerimiz, sektör olarak bizlerinde içinde olduğu çözüm odaklı sağlıklı dönüşümlerin önünün açılması olduğunu söylemek istiyorum.

Ülkemiz 31 Mart 2024’de bir yerel seçim yaşayacak. Bu seçimlerde aday olan herkesin parti ayrımı yapmaksızın önceliği kesinlikle sağlıksız kentlerin dönüşümü ve sağlıklı yaşanabilir kentler üretmek olmalı.

2024 SAĞLIK VE HUZUR GETİRSİN

Değerli basın mensubu arkadaşlar 2023 yılında birçok konuda yanımızda oldunuz. Bizleri yalnız bırakmadınız. Sizlerin sayesinde kamuoyuna sesimizi duyurduk. Sizlere minnettarız. 2024 yılında da hep beraber güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum.

EYÜP FLAŞ HABER /ALAETTİN ARSLAN

 

http://eyupflashaber.com/

Anlamlı Ziyaret / Bayrampaşa BLD Çalışıyor !

İBB Danışma Kurulu Üyesi ve Yurt Gazetesi Köşe Yazarı Abdullah Ağırkan , Bayrampaşa Belediye Başkan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER