EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER
Anasayfa / Genel / 7143 SAYILI KANUN İLE KREDİLİ EMEKLİLİK

7143 SAYILI KANUN İLE KREDİLİ EMEKLİLİK

7143 Sayılı Kanun kapsamında birikmiş prim borçları SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol çerçevesinde ödeyerek hizmet sürelerinizin ihya işlemleri gerçekleştirilebilir. Ziraat Bankası ile yapılan protokol ile kredi kullanarak emekli olunabiliniyor.

 

7143 Sayılı Kanun Kapsamında Kredi Kullanarak Emeklilik hakkında SGK yaptığı açıklamaya göre;

 

7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılandırma kapsamında birikmiş prim borçlarını ödeyerek ve dondurulmuş hizmet sürelerini ihya ederek emekli olabilecek sigortalılarımıza yönelik Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. arasında 31/05/2018 tarihinde kredi işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Banka ile yapılan protokol ile sigortalılarımıza kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirilmiştir.

Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Kurumdan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubelerine müracaat edeceklerdir.

Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

Kredi işbirliği protokolü kapsamında:

1)Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,
2)4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,
3)Ek-5 kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,
4) Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda 4/b veya 4/a ‘dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,

5) Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda 4/b veya 4/a ‘dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler bulunmaktadır.

 

Prim gün sayısı dolmakla birlikte 4/b prim borcundan dolayı yaşlılık aylığı talebinde bulanamayan kişilerin ve yaşlılık aylığı için yaş şartını doldurmuş ancak gün sayısı eksik olan kişilerin borçlanma (doğum ve askerlik ) yaparak bu protokolden faydalanma hakkı bulunmaktadır.

 

Mali Müşavir

Ali Haydar İŞKAR

 

http://eyupflashaber.com/

Eyüpsultan göktürk yolunda makas atan şahıs silahla sürücüyü vurdu

Eyüpsultan’da makas atarak çarptığı araçtaki yolcuyu silahla yaraladı Eyüpsultan‘da otomobil sürücüsü makas atarak zincirleme trafik kazasına neden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EYÜP YEREL BASIN EYÜP FLAŞ HABER