Anasayfa / TÜLAY EDİS / TÜLAY EDİS; ERKEK OTERİSİNE DAYANAN TOPLUM.

TÜLAY EDİS; ERKEK OTERİSİNE DAYANAN TOPLUM.

Gün geçmesin ki yeni bir çocuk istismarı kadın cinayetleri haberleriyle karşılaşmayalım. KCDF,  2019’da 474 kadının katledildiğini. Yıl boyunca da cinsel şiddetin devam ettiğini açıkladı.

Toplumun derin yarası haline gelen çocuk istismarları ve kadın cinayetlerinde, dünyada 3. sıradayız.

Ülkemizde her 4 kız çocuğundan 1’i,  her 6 erkek çocuğundan1’i istismara maruz kalıyor. Kadın cinayetlerinde her 4 kadından 3’ü kocası ya da sevgilisi tarafından katlediliyor. Kadının dahi kendini koruyamadığı bu dünyada çocuklarımızı birçok zaman en yakınımız dan  baba, amca, dayı, kuzen ya da öğretmenlerinden   korumak zorunda kalıyoruz.

2 yaşında bir bebeğin dahi tecavüze uğradığı bir ülkede vakaların yalnızca %15’i kayıt altına alınırken % 85’i bildirilmiyor.

Ensest ilişkilerin ise %95’i bildirilmiyor.

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezinin raporuna göre: 2019’un ilk 3 ayında 483 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı.

Yalnızca geçen yılın istatistik raporları bile kanınızı dondurmaya yeter.

Camiler, yurtlar, okullar ve aile içi ensest  ilişkiler uzayıp giden vakalar o kadar çok ki.

Şu anda bile kaç küçük yavrumuz tecavüze uğruyor ya da kaç kadın bilinmez.

Sapıklık artık istisnai bir durum değil, Kadınlarımızı ve çocuklarımızı bunlardan koruyalım. Özellikle çocuklar konusunda anne ve babalara çok iş düşüyor.

 

Çocuklarımıza kötü niyetli insanların olabileceğini, yalnız yerlerin güvenilir olmadığını, yaşıt arkadaşlarıyla oynaması gerektiğini, tanımadığı kişilerden şeker ve hediye almaması gerektiğini, ailesinden habersiz kimsenin arabasına binmemesi gerektiğini, istemediği, onu rahatsız eden durumlarda Hayır demesini, tedirgin olduğu yerlerden hemen çıkmasını, birisi ona dokunduğunda Hayır bana dokunma diyebilmesini, bunun en doğal hakkı olduğunu, bir yere gitmeden önce ailesine söylemesi gerektiğini, korkarsa hemen birisine anlatması gerektiğini öğretin.

Hepsinden önemlisi çocuğunuza ilk olarak adını, soyadını, anne, baba adını adresini, telefon numarasını ve 155’i aramasını muhakkak öğretin.

Çocuğunuzun bilgilendirilip ne yapması gerektiğinin anlatılması ve korkmadan karşı koyması ve susmaması gerektiğinin öğretilmesi gerek.

Çocuğunuza özel bölgelerini anlatın. Dudaklarına göğsüne poposuna ve cinsel organına kimsenin dokunamayacağını. Böyle bir durum yaşarsa avazı çıktığı kadar bağırmasını utanmaması gerektiğini, yalnızsa kalabalık yerlere koşmasını polise güvenebileceğini anlatın.

Çocuklara yaşadığı şeyin ne olduğunu anlatırsak çocuk istismarlarını önlemede çok etkili olacaktır.

BU VİDEO’YU “ÇOCUKLARA MUTLAKA İZLETİN! İSTİSMARDAN KORUNMAYI ÖĞRETİYOR.”

Bu film aslen Hindistan Kadın ve Çocuk Gelişimi Bakanlığı tarafından Hindistan Çocuk Yardım Hattı için üretilmiş Türkçeye çevrilmiştir.