Anasayfa / Alibeyköy haberleri / EYÜPSULTAN BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU ASIL SORUN ŞİMDİ MECLİS ÜYELİĞİ

EYÜPSULTAN BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU ASIL SORUN ŞİMDİ MECLİS ÜYELİĞİ

BAŞKAN ADAYI BELLİ ASIL SORUN MECLİS ÜYELİĞİ

Herkes Belediye meclis üyesi olmak için büyük çaba harcıyor.

Kimi ilçe başkanını, kimi başkan adayını, kimileri ise “ben bu partiye emek verdim” diyerek meclis üyesi olmak ve  listeye girmek için çaba harcıyor. Herkesin hakkıdır.

Halbuki, belediye meclis üyesi nedir, ne işe yarar, belediye meclis üyesi nasıl biri olmalı, bu konuda bilgi ve birikime sahip mi, Daha önce meclis üyeliği yapmış mı, Belediye meclisinde alınacak kararlara yönelik bilgi ve birikime sahip mi.

Meclis gurubuna uyum sağlayabilecek mi.

Tüm bu sorulara benzer nitelikleri çoğalta biliriz.

Fakat Belediye meclis üyesi demek öyle hiçte sanıldığı gibi değil.

Öncelikle belli bir maaşı yok. Sadece meclis gündemine dair cüzi bir huzur hakkı var.. Belediye başkanının maaşının günlük tutarının 3’te biri kadar huzur hakkı var.

Bu alacağı huzur hakkı zaten meclise gidip gelirken yol masrafını bile karşılamadığı gibi, birde kapıda sizi bekleye dernek etkinlikleri için bilet parasına bile yetmez.

KİMLER OLMALI..

Öncelikle geçmişte belediyeciliği iyi bilenlerin yanısıra, Mimar, Mühendis,Hukuk çu, Mali Müşavir, ve buna benzer nitelikte olmalı ki hizmette başarılı olsun.

Yoksa niteliksiz ve daha önce belediyecilik anlayışından uzak ehli olmayanların meclis üyeliği, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını ziyan ederler. Bilinçsizce alınacak kararlara el kaldırıp indirmekle meclis üyesi olunmaz.

Nasıl Belediye Başkanlığı bilgi, birikim ve tecrübeye dayanıyor sa, aynı şekilde de meclis üyeliği de tecrübe ister.

Bu saydıklarımızı daha da ileri giderek çoğalta biliriz.

Bu bakımdan 25 yıldır Eyüpsultan’da iktidar yüzü göremeyen CHP, Bu sefer tarihinde ilk kez bir kadın adayı tercihiyle başarılı olmak ve seçimi kazanması için mutlaka ama mutlaka beraberinde hizmet edeceği deneyimli meclis üyelerini belirlemelidir. Aksi durum meclis üyeliği listesi seçmen için de önem arz etmektedir.

Eyüpsultan’da bu dönem CHP Meclis üyeleri gurubu birlikte uyum içinde hareket ederek başarı sağlamış, bunu da geçmişte belediyecilik yapmış tecrübeli meclis üyelerin sayesinde yakalamıştır.

Alaettin Arslan

 

http://eyupflashaber.com/

Eyüpsultan’da ramazan etkinliklerine yoğun ilgi

Eyüpsultan Belediyesi Zal Mahmut Paşa Külliyesi Avlusu’nda gerçekleştirilen RamazanEtkinlikleri, Eyüplülerin yanı sıra İstanbul’un çeşitli semtlerinden gelen vatandaşların da ilgisini çekiyor. …